Ekran Kartı (GPU) Overclock Nasıl Yapılır? (Resimli Anlatım)

Hız aşırtma veya Overclock (OC) bir bilgisayar parçasının fabrika çıkış değerlerinden daha yüksek frekans değerlerinde çalışmaya zorlanmasına ve stabil bir şekilde çalıştırılmasına verilen isim.
Bu başlıkta ise Ekran Kartı (GPU = Graphics Processing Unit)’nı overclock etmeye çalışacağız.

Overclock işlemine başlamadan önce ekran kartınızın iyi bir soğutması olup olmadığını kontrol edin, aksi durum da GPU’nuza kalıcı hasarlar verebilirsiniz. Bu başlık sadece bilgilendirme amaçlı açılmıştır, sitemiz hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.

Her türlü problem ve hatalarınız için Forum sayfamızdaki başlığa yazabilirsiniz »

Herkes bir güzel korkuttuktan sonra işlemimize devam edebiliriz  :mrgreen:

Gerekli Malzemeler:

  1. GPU-Z
  2. MSI Afterburner

Bunlar dışında başka programlarda kullanılabilir ancak en güvenilir ve stabil çalıştırma açısından bu 2 programı öneriyorum. Herneyse, çok fazla uzatmadan başlayalım; İlk öncelikle GPU-Z ile ekran kartımızın özelliklerine bakalım. Aşağıdaki resimde görüldüğü üzere GPU Clock ve Default Clock frekans değerleri aynı. Yani ekran kartımız şuan da fabrika çıkış (Default) frekans değerlerde çalışıyor. Ayrıca OC yapmadan önce “Sensors” sekmesin den OC’siz ekran kartı sıcaklık değerlerine bakmanız da fayda var.

 

 

Şimdi MSI Afterburner‘ı açalım, Afterburner da gördüğümüz gibi Core Clock değerleri Default değerler de ayarlı (değer atanmamış).

 

Şimdi burda en çok dikkat etmeniz gereken husus; frekans değerlerini yükseltirken ekran kartı ve sisteminiz için en stabil değerleri bulmaya çalışmalısınız. Bu her ekran kartı için farklıdır. Kendiniz deneyerek sizin sistemnize en uygun değerleri bulmalısınız. Yukardaki uyarı da yazdığım gibi aksi taktirde kalıcı hasarlar verebilirsiniz. Örneğin; bu yazı da kullanılan ekran kartı GTX1070 modelidir ve OC için en uygun aşağıdaki değerler uygun görülmüştür.

 

Hız değerlerinizi bulduğunuzu düşünüyorsanız veya sisteminiz için en uygun değerleri bulmaya çalışıyorsanız aşağıdaki Benchmark programları ile test edebilirsiniz.

UNIGINE Valley

GPU Stress Test

H. Göktürk

Oyun Radarı yazarı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir