eSpor veya Elektronik Spor nedir?

eSpor veya diğer bilinen adı ile elektronik spor, organize bilgisayar (video) oyunu turnuvalarına verilen isimdir. Genellikle, çoklu oyuncu oyunlar da, profesyonel oyuncular arasında düzenlenir. eSpor da en yaygın olarak turnuvaları düzenlenen oyun türleri; gerçek zamanlı strateji (RTS), birinci şahıs nişancı (FPS), çok oyunculu çevirimiçi savaş (MOBA). The International, League of Legends World Championship, Evolution Championship, Inter Extreme Masters adında 4 adet turnuva bulunmaktadır ve bunlar canlı olarak yayınlanır ayrıca ciddi para ödülleri dağıtılır.

Organize offline ve online turnuvalar zaten video oyun kültürünün bir parçasıydı. 2000’lerin sonuna doğru profesyonel oyuncuların ve seyircilerin katılımlarıyla popülerliğin de önemli bir artış kaydetti. Günümüz de ise bir çok oyun geliştiricisi eSpor alt kültürü için aktif olarak projeler yapmaktadırlar.

Dövüş ve arcade (atari?) oyunları eSport‘a uzak olmasına rağmen alt turnuvalar da popüler hale geldi. 2010’ın ortalarında en popüler oyun başlıkları MOBA türünde DotA2 ve League of Legends, FPS türünde Counter-Strike: Global Offensive ve diğer tür ve popüler oyunlar ise Smite, Starcraft II, Overwatch, Call of Duty, Heroes of the Storm, Hearthstone olmuştur.

2013 yılında ki turnuvalar da dünya çapında yaklaşık 71.5 milyon insanın eSpor‘u izlediği tahmin edilmektedir. Canlı yayın platformları, özellikle Twitch.tv’nin kullanabilirliği eSport’un büyümesine büyük katkıda bulunmuş ve tanıtımların da merkezi olmuştur. eSport, 2015 yılında toplamda 325 Milyon $ gelir etmiştir. 2016 yılın da ise 493 Milyon $ gelir etmiştir. 2015 yılında eSpor kitlesi 226 Milyon kişiydi.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir