Kendi bilgisayarımıza CS 1.6 Dedicated Server Kurma

Windows işletim sistemine sahip eski bir bilgisayarınız var ve değerlendirmek veya eğlence amaçlı CS 1.6 server’ı kurmak istiyorsanız, detaylı ve görsel içeriklerle elimden geldiği kadar anlatmaya çalışacağım. Server’ı kurabilmek için öncelikle CS 1.6 full olarak bilgisayarınız da kurulu olması gerekmektedir. Eğer Counter-Strike’ı daha kurmadıysanız bu linkimiz den indirebilirsiniz. Cs 1.6 ile birlikte v23 Patch birlikte paketlenmiştir. Lafı uzatmadan kuruluma geçelim.

Malzemelerimiz:

– Counter-Strike 1.6 (indirme linki)
– AMX Mod X (indirme linki)
– v23 Patch (İndirme linki.)
– Statsme (indirme linki)

Cs 1.6 ve v23 Patch tamam ise, ilk adım AMX Mod X kurulumu yaparak başlıyoruz. AMX Mod X sayesinde oyuncu banlama, harita değiştirme vb. yetkileri konsol (veya /say) üzerinden yapmamıza olanak sağlayacak. Buradaki linkten “AMX Mod X Full Installer” yazısının altından en son sürümü indirin. Şuan son sürüm: 1.8.2 Kuruluma başlayalım;

Program kurar gibi normal bir şekilde kuruyoruz

 

Kurulumun sonunda “Run AMX Mod X Installer” seçeneğini işaretleyip, Finish’e tıklıyoruz. Karşımıza AMX Mod X yapılandırma penceresi açılacak kurulumun 3. Adım’ında aşağıdaki bölüm gelecek Select mod directory işaretleyip devam ediyoruz:

Karşımıza ufak bir pencere de Counter-Strike’ın kurulu olduğu dizin deki “cstrike” klasörünü bulmanızı isteyecek cstrike seçtikten sonra “None“u seçip OK diyoruz. Eğer CS 1.6’yı kurarken dizin değiştirmediyseniz genel de C:\Program Files\Valve\cstrike olur dosya yolu.

Kurulum tamamlanınca Finish’e tıklayarak kurulumu AMX Mod X kurulumu tamamlamış oluyoruz:


StatsMe kurulumu

StatsMe oyunda, /rank, /top15 gibi oyuncuların istatistiklerine bakmaya yarayacaktır.

İndirdiğiniz StatsMe dosyasının içinde “addons” adındaki klasörü “cstrike” dizinine atıyoruz ve Tümüne Evet diyerek onaylıyoruz. Ardından tekrar cstrike\addons\metamod\ klasöründeki “plugins.ini” ayar dosyasını notepad yardımıyla açarak en üst satıra “win32 addons\statsme\dlls\statsme_mm.dll“i ekliyoruz:

Şimdi \cstrike\addons\statsme dizinin de bulunan statsme.cfg metin editörü ile açarak içindeki “r3wt” kelimesini aratıp kendinizin belirlediği parola ile değiştiriyoruz. Toplam 3 adet “r3wt” bulunmaktadir, 3’ünüde kendi parolamız ile değiştiriyoruz. Tekrar CTRL+F yaparak “sm_storebyauth” aratıp 1 olan değerini 0 yapıyoruz. Server kurulumu hemen hemen bitti sayılır.

Şimdi tekrar cstrike dizinine dönerek, server.cfg dosyasını editör ile açarak içindekileri silip aşağıda verdiklerim ile değiştirip kaydediyoruz:

hostname "Oyun Radarı Server -- Serverinizin Adını Yazın"
mp_autokick 0
mp_autocrosshair 0
mp_autoteambalance 0
mp_buytime 2
mp_consistency 1
mp_c4timer 35
mp_fadetoblack 0
mp_falldamage 0
mp_flashlight 1
mp_forcecamera 3
mp_forcechasecam 2
mp_friendlyfire 1
mp_freezetime 3
mp_fraglimit 0
mp_hostagepenalty 0
mp_limitteams 6
mp_logfile 1
mp_logmessages 1
mp_logdetail 3
mp_maxrounds 0
mp_playerid 0
mp_roundtime 3
mp_startmoney 800
mp_timelimit 35
mp_tkpunish 0
mp_winlimit 0

sv_aim 0
sv_airaccelerate 10
sv_airmove 1
sv_allowdownload 1
sv_clienttrace 1.0
sv_clipmode 0
sv_allowupload 1
sv_cheats 0
sv_gravity 800
sv_*** 1
sv_maxrate 7000
sv_maxspeed 320
sv_maxupdaterate 101
sys_ticrate 10000
decalfrequency 60
pausable 0
log on
decalfrequency 60
edgefriction 2
host_framerate 0
exec listip.cfg
exec banned.cfg
rcon_password PAROLANIZI-YAZIN

Admin Ekleme

“cstrike\cstrike\addons\amxmodx\configs\users.ini” dosyasını metin editörü ile açarak admin ekleme işlemi yapıyoruz:

 

Üstteki yazılar yetkilendirme ile alakaladır. “a” full yetki anlamına gelir. Banlanmaz, kicklenmez vb. hiçbir işlem yapılmaz. Bu yüzden yeni bir admin eklerken yukardaki yetkilere göz atarak eklemenizi tavsiye ediyoruz.

 

Port Açma

Server kurulumunu tamamladık. Şimdi sıra servera arkadaşlarımızın da girmesi için “27015” portumuzu açacağız. Her farklı modemin farklı olacağından buradaki modeme göre sizin modeminiz değişiklik gösterebilir. Bunun için Google da modem markanız ile port açma diye aratırsanız dökümanlar bulabilirsiniz. Burdaki modem Airties Air5xxx serisi.
NAT > Port Yönlendirme > Port Yönlendirme etkinleştirerek aşağıdaki gibi kaydediyoruz:

Herşey tamam şimdi serverımızı online durumuna getirelim. v23 Patch’i kurduğunuz da Masaüstünüze “Dedicated Server” şeklinde simge gelir. Onu açıyoruz ve gerekli ayarlamaları yaparak serverı başlatıyoruz:

Network kısmını “Internet” yaparak “Start Server” diyoruz. Artık sunucumuz online.

Çeşitli ayarlamaları burdan yapabilirsiniz:

 

Herşey tamam, servera siz giriş yapacaksanız “127.0.0.1” adresi ile eğer başkası girecek ise sizin ip adresiniz üzerinden giriş yapabilir. Güle güle kullanın 🙂

1 Yorum

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir